Rss Feed

Umut Karacaoğlu

n'apsaydım, banka mı soysaydım?

bir dakikalık yuva !

Kasım 10th, 2011 by , under alacakaranlık kuşağı, Dene-meme. 3 Comments

bilmiyorum ne okudunuz onun hakkında, ne düşünürsünüz..

ileri görüşlülük, zeka, çalışkanlık, askeri deha falan; resmi tarihi bir kenara bırakırsak; benim onda en sevdiğim şey; çocuksuluğu. gerçekten. öyle kudretli bir adamın, içten içe çocuk özlemlerine ve hatta çocuk heyecanına sahip olması..

içki, sigara, kahve, dans..

dünya’da sirozdan ölen başka bir lider var mıdır acaba?

ve etrafında bir cahiller sürüsüyle bu kadar anlaşılamamış, bu kadar yalnız kalmış bir lider daha? devrim zaten zor bir mesai iken; halka, devlete ve düşmana (ki bunlar anlı şanlı dünya savaşı galipleridir) karşı aynı anda devrim nice zordur kendi bilir..

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, “demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek”

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.”

İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!

-bursa nutku-mustafa kemal’e atıp tutmak şimdi çok gözde bir eylem. siz de deneyin bakın:

mustafa kemal’i put, putlara saldırmayı devrimcilik zannedenlerin yarattıkları bir mit var: “mustafa kemal’a laf edersem ben de tam bir isyankar olurum, tam bir asi olurum.”

bugün, bir ideoloji olduğu bile tarışmalı olan “kemalizm”i resmi devlet ideolojisi sananlar; sanırım ya uzun zamandır  (yaklaşık olarak 1940’ların başından beri) bilgilerini pek güncellemiyorlar ya da bizimkindan başka bir devletin yönetimi altında yaşıyorlar..

bugün bir sitede gördüm; birisi, “sabahın köründe korna çalarak birisini anmak ne kadar saçma” falan diyordu..

onun görüşüdür, beni ilgilendirmez. ama ben bu insanlara üzülüyorum.

bu sabah o hissi yaşayamayanlara üzülüyorum..

tıpkı yaşamının coşkusu gibi, ölümünün hüznü de bu ülkede yaşayanları bir anda birleştirebiliyor sanki..


bir dakikalığına bile olsa, kornalarla, saygı duruşlarıyla, sirenlerle bile olsa;

ufacık bir an için, tüm bu anadolu’nun bir olduğunu, birinin yararının hepimizin yararı olduğunu hissedemeyenler için üzülüyorum..

günlük telaş ve hemen yan komşumuzun kuyusuna vurduğumuz kürek darbeleri esnasında aslında zarar verdiğimizin “biz” olduğunu göremeyenlere üzülüyorum..

coğrafi konumlara göre insanları yaftalayıp faşizm peşinde koşanlara,

mandanın ve boyunduruğun her türlüsüne koşa koşa kafa uzatan tanzimat aydınlarına,

mustafa kemal’i tarlada kuş kovalayan bir zat sanan; onu öyle öğrenen ve onun fikrini anlamayan, anlayamayan insanlara üzülüyorum..

mustafa kemal öldü, ona üzülmüyorum;

mustafa kemal öldü,

bize üzülüyorum..

Tags: , , , , ,

1 Tweet

3 Comments

Zubeyde  on Ekim 29th, 2010

Bursa Nutku alıntısı olarak eklediğin bölüm gerçekten Atatürk’e mi ait? Daha önce hiç duymamış ve okumamıştım ve açıkcası sanki Atatürk söylememiştir bunu gibi bir his yarattı bende..

Umut Karacaoğlu  on Ekim 29th, 2010

http://tr.wikipedia.org/wiki/Bursa_Nutku

burada biraz bilgi var bursa nutku ile ilgili. resmi ideolojinin pek piyasaya çıkarmak istemediği bir nutuk bursa nutku. uzun süre de yalanlanmış.

daha detaylı bilgi için aşağıda kaynakçada da yer alan;

“atatürk’ün bursa nutku”, reşit ülker
ve “kemalizm, laiklik ve demokrasi”, ahmet taner kışlalı okunabilir.

muzomania  on Kasım 10th, 2012

Herkes birey olmadan topluma salınıp da büyük taklidi yaparken, o asil çocuksuluğa ihtiyacımız var gerçekten hacı.. Perspektifine sağlık…

Leave a Comment

Additional comments powered by BackType