Rss Feed

Umut Karacaoğlu

n'apsaydım, banka mı soysaydım?

Archive for Haziran, 2012

Ruch oporu

Haziran 6th, 2012 by , under alacakaranlık kuşağı. No Comments

 

tumblr_mnqpr3hRfh1ste7qoo1_1280

Kto przewodzi ruchowi oporu?

— próbuje dowiedzieć się turecki reżim. Wskazać winnego palcem i odetchnąć z ulgą. Oskarża CHP, lecz nikt nie daje temu wiary. Później twierdzi: “banda chuliganów”, “element społeczny”, ale któż ich prowadzi do boju? Piszę te słowa, by pomóc Recepowi Tayyipowi Edoğanowi i jego rządowi. Dokonuję zdrady, ujawniając tożsamość przywódcy naszego ruchu.

Wybaczcie mi, bracia i siostry.
BLmK7-9CAAAIaht

Przewodniczący BDP, Selahattin Demirtaş, powiedział: “Nasi wyborcy wiedzą, co robią. Nie idą ramię w ramię z rasistami i nacjonalistami.” Jedną z pierwszych osób, które udzieliły nam wsparcia, był Sırrı Süreyya, poseł BDP. Maszerował z nami, aż padł i wleczono nim po ulicy.

To on przewodzi ruchowi oporu.

***

Bahçeli próbował nas przekonać: “Nie obwiniajcie policji.”

Jednak gdy młodzi muzułmanie odmawiają salat, pozostali członkowie ruchu chronią ich przed policją.

To oni przewodzą ruchowi oporu.

***

Kılıçdaroğlu nie przyszedł do nas służbowo. Członkowie jego partii zasilają szeregi ruchu oporu bez partyjnych barw i powiewających flag. Mówią: “Nie jesteśmy tu jako partia, lecz jako jednostki. Za ruchem oporu nie stoi żadna organizacja.”

To oni przewodzą ruchowi oporu.

 

BLnLGhLCcAAGjTX

Oto żołnierze ze szpitala wojskowego w Gümüşsuyu. Rozdają protestującym maski gazowe. Gdy policjanci chcą wykręcić wozem TOMA do tłumienia rozruchów w bramie szpitala — żołnierze odmawiają.

To oni przewodzą ruchowi oporu.

***

W każdym mieście, w Mersin, w İzmirze, w Ankarze, w Ordu, w Londynie, w Berlinie, w Teksasie, na każdym chodniku i rogu ulicy ludzie mówią: “Taksim jest wszędzie, ruch oporu jest wszędzie.”

To oni przewodzą ruchowi oporu.

***

Oto widzimy, jak Rixos, Burger King, Starbucks i księgarnia Alkım odmawiają schronienia poparzonym gazem pieprzowym. Już nigdy nie skorzystamy z ich usług. Nie zapomnimy też o Mado. Nie oferują wody protestującym — parzą herbatę policjantom.

 

Oto widzimy, jak Sabah, CNN Turk, NTV i Habertürk dają świadectwo, jak nie powinno wyglądać dziennikarstwo. Będziemy jednak pamiętać o Halk TV. Robią, co tylko w ich mocy, by ukazać prawdę o wydarzeniach.

To oni przewodzą ruchowi oporu.

 

970039_390749271043487_176836976_n

 

Oto widzimy, że jest wśród nas Okan Bayülgen, Mehmet Ali Alabora, Şafak Sezer, Erdal Beşikçioğlu, Halit Ergenç i wiele innych osób. Nie przejmują się, czy jak już będzie po wszystkim, to rząd pozwoli im pracować. Zakładają maski gazowe. Nie chowają swoich tożsamości. Przeciwnie — to maski nadają im tożsamość. Schodzą z piedestałów i stają się nam równi.

To oni przewodzą ruchowi oporu.

***

Są też wśród nas prowokatorzy. Mówią: “Protestujący atakują kobiety w turbanach.” Religijni muzułmanie z naszych szeregów zaprzeczają bez chwili wahania: “Oprócz policji nikt tu nikogo nie atakuje. Wspólnie, bracia i siostry, stawiamy opór.”

To oni przewodzą ruchowi oporu.

***

Oto matki i babki. Gotują potrawy i szykują pościel. Zapraszają protestujących do swoich domów. Zdejmują z parapetów donice, by postawić tam ocet, cytryny, mleko i wodę.

To one przewodzą ruchowi oporu.

 

BLoI6NSCYAAm5bq

Oto kibice piłki nożnej. Jeszcze parę dni temu walczyli między sobą. Jednak gdy kibice z Fenerbahçe i Galatasaray dowiadują się, że policja torturuje kibiców z Beşiktaş, wkraczają razem do Beşiktaş ze słowami: “Kibice Beşiktaş, jesteście dla nas wszystkim.”

To oni przewodzą ruchowi oporu.

Oto kierowca miejskiego autobusu. Parkuje autobus w poprzek drogi, by utworzyć barykadę przed wozami policyjnymi. Jak się nazywa? Nie wiemy.

Lecz to on przewodzi ruchowi oporu.

 

***

 

Oto setki, tysiące protestujących z każdej dzielnicy, z każdej części miasta. Uderzają w patelnie i garnki, dmuchają w gwizdki, walczą o lepszą Turcję.

Oto mówią: “Już dość”. To jeden z najpiękniejszych widoków w naszym życiu.

To oni przewodzą ruchowi oporu.

 

943408_136929153169366_24523854_n

 

Oto staruszeczka, która ledwo idzie o swojej lasce ulicą Bağdat. Pyta się zgromadzonych: “Pójdziemy na plac Taksim, tak?” Patrzcie ją, jaki prowokator, element społeczny, jaki chuligan.

To ona przewodzi ruchowi oporu.

 

965171_602364839787275_226841486_o

 

 

Oto niewielki sklep w dzielnicy Ataşehir. Młoda dziewczyna kupuje torby na śmieci dla protestujących, którzy sprzątają ulice miasta.

“Zmierzasz do Taksim?” — pyta sprzedawca.

“Tak.”

“Jesteś samochodem?”

“Tak.”

“Zaczekaj chwilę.”

Szufelka, wiadro, rękawiczki, torby na śmieci, napoje.

Zapakowane, gotowe do zabrania.

“Mogłabyś im to zawieźć? Sam nie mogę opuścić sklepu.”

Nie wiemy, jak ów mężczyzna ma na imię. Ale to on przewodzi ruchowi oporu.

 

7-gazeteden-17-kose-yazarindan-gezi-parki-eylemi

 

Ruch oporu objął całą Turcję. Protestujący zjednoczyli się przeciwko faszyzmowi i okrucieństwu dzięki hartowi ducha sklepikarza! Jeżeli rządzący nami dyktator chce powstrzymać nasz ruch oporu, będzie musiał powstrzymać naszego przywódcę. Dobrze radzę policji — powinna zacząć od sklepikarza z dzielnicy Ataşehir, a następnie wyłapywać przywódców jednego po drugim.

***

 

 

Translated from english to polish by Krzysztof Kietzman.

For english, click.

Türkçe için çıt.

Who is The Leader of This Resistance?

Haziran 4th, 2012 by , under alacakaranlık kuşağı. 2 Comments

 

tumblr_mnqpr3hRfh1ste7qoo1_1280

This is what the Turkish Government is trying to find out. They will be relieved if they can put a label on it or chose a scapegoat. They blamed the opposing party; CHP at first but, no one bought it, and then they tried to call the protestors “a bunch of bandits”, but who were the ones directing them?

This text is written to be assist to Erdogan and the government in finding the leaders of this resistance.

I am betraying my comrades and uncovering the leader of the resistance.

I apologize from my brothers and comrades. (daha&helliip;)